Svjetski dan prevencije samoubojstava obilježava se svake godine 10. rujna, s ciljem širenja svijesti i informiranja o toj problematici te uspostave suradnje među ključnim dionicima. O prepoznavanju alarmantnih znakova, utjecaju medija i prevenciji suicida, razgovarali smo s Ana Marijom Španić, kliničkom psihologinjom iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba.
Svjedočimo “boomu” društvenih mreža i tehnologije. Kako to utječe na ljude, posebice mlade koji su najviše izloženi?
Razvoj tehnologije doista se odvija mnogo brže nego što to možemo pratiti u vidu vještina i odgovornosti korištenja tehnologije, uključujući i društvene mreže. Ovaj nam razvoj omogućuje da vrlo brzo i lako kontaktiramo i dođemo do velikog broja ljudi, a sadržaj koji nam je dostupan je izuzetno širok, vrlo često nefiltriran. S jedne strane to je velika moć i prednost, no s druge strane vage nalazi se odgovornost korištenja, koja bi trebala pratiti taj isti porast u moći i dostupnosti informacija, a to ne čini. Navedeno često rezultira nekritičnim objavljivanjem sadržaja na društvenim mrežama, bez jasnog promišljanja tko bi to sve mogao vidjeti, na koji način protumačiti i kakav bi učinak to moglo imati na (ne samo) ranjive skupine ljudi, a iz druge pozicije rezultira usvajanjem informacija koje ne moraju biti točne ili trendova koji mogu biti štetni.
Mladi su posebno izloženi tome jer se velik dio njihovog socijalnog života odvija putem tehnologija i društvenih mreža, nalaze se u razvojnoj fazi koja je vrlo često praćena otvorenim i nekritičnim primanjem te prenošenjem informacija, što uz pojačan doživljaj vlastite neranjivosti, impulzivnost ili smanjeno razmišljanje o posljedicama određenog čina, ujedno predstavlja i rizične faktore za neželjene posljedice ovolike integracije tehnologije u svakodnevni život. Stoga ne čudi da je odgovorno korištenje društvenih mreža vještina koja se uči.
Jesu li neke osobe podložnije suicidu?
Umjesto da govorimo o osobama podložnijima suicidu, jer bi to podrazumijevalo da je to urođena predispozicija, što nije, potrebno je pristupiti suicidalnosti kao ozbiljnom stanju koje zahtijeva stručnu pomoć. Suicidalnost se zapravo odnosi na heterogenu skupinu manifestacija koja uključuje misli o suicidu, prijetnje, planove, pokušaje suicida te izvršen suicid, što je uvijek tragičan događaj. Radi se o stanju u podlozi kojeg ne postoji samo jedan faktor jer se uvijek radi o složenoj interakciji osobe i njezinih životnih iskustava. Faktori koji doprinose tome da netko počini suicid te koji doprinose prevenciji istog su vrlo kompleksni i nisu do kraja istraženi, no mnogo je uspješnih napora dosad učinjeno da se utvrde rizični i zaštitni čimbenici suicidalnosti.
U priručniku za stručnjake i roditelje “Sucidalnost u djece i adolescenata” koji je Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba objavila povodom prošlogodišnjeg Svjetskog dana prevencije samoubojstava, autorica doc. prim. dr. sc. Vlatke Boričević Maršanić, prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander i Tee Brezinšćak, navedene su mnoge činjenice koje dosad znamo o ovom važnom pitanju.
U priručniku je tako navedeno da rizične čimbenike za počinjenje suicida među ostalim predstavljaju prethodni pokušaji suicida, samoozljeđivanje, sadašnji ili raniji psihički poremećaj (depresija, zlouporaba/ovisnost o alkoholu i drogama, posttraumatski stresni poremećaj, poremećaj hiperaktivnosti i deficita pažnje, poremećaj ponašanja, poremećaj prehrane, psihotični poremećaj), beznadnost, agitacija (nemir), anksioznost, nesanica, gubitak zadovoljstva u stvarima u kojima je osoba ranije uživala, impulzivnost, suicid ili mentalni poremećaj u obitelji, ranija traumatska iskustva (vršnjačko nasilje; seksualno, tjelesno ili emocionalno zlostavljanje, zanemarivanje, izloženost suicidu vršnjaka), deficit socijalnih vještina te vještina rješavanja problema i konflikata, problemi vezani uz spolni identitet, tjelesna bolest ili kronična bol, uz dostupnost letalnih sredstava (npr. vatreno oružje, lijekovi).