
Holter tlaka uobičajena je dijagnostička obrada osoba s povišenim krvnim tlakom, odnosno hipertenzijom. Radi se o postupku kojim se prate vrijednosti krvnog tlaka kroz određeni period, najčešće 24 sata.
Postupak je bezbolan, no pomalo neugodan jer zahtijeva lijepljenje elektroda po prsima te nošenje uređaja ispod odjeće. Holter tlaka obično visi uz tijelo, u svakom trenu se osjeća njegova težina, a potrebno je i pripaziti da uvijek bude spojen. Možda je još veći problem noću, kada uređaj može sprečavati spavanje u uobičajenom položaju. Dodatno, može prekidati san ako se čuje zujanje pri svakom mjerenju.
Holter tlaka mjeri vrijednosti svakih pola sata tijekom dana, odnosno svakih sat vremena tijekom noći. Iako je teško zaboraviti na njegovu priustnost, važno je napomenuti kako bi s holterom trebali živjeti svoj tipičan dan. Ponekad ljudi tijekom nošenja holtera izbjegavaju aktivnosti kako se ne bi znojili i potaknuli odvajanje elktroda. Događa se i da se refleksno umire kada holter tlaka započne novo mjerenje. No, zapravo bi trebali i odmarati, i kretati se, i opterećivati se, kako bi se dobila realna slika kretanja krvnog tlaka tijekom 24 sata.
Naime, 10-30% bolesnika u ordinaciji liječnika ima povišen krvni tlak zbog svjesnog ili nesvjesnog uzbuđenja, a u vlastitom domu ima normalne vrijednosti tlaka. Ta pojava naziva se hipertenzija bijele kute. S druge strane, maskirna hipertenzija je pojava kada pacijent ima normalne vrijednosti tlaka prilikom mjerenja u ordinaciji, ali su stvarne vrijednosti tlaka zapravo visoke.
Na pitanja o raznim aspektima hipertenzije odgovara doc. dr. sc. Dario Nakić, dr. med., spec. nefrolog:
Ovaj članak sponzorira Servier
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake