
Štitnjača je malena žlijezda s unutarnjim izlučivanjem u donjoj trećini vrata. Sastoji se od dva režnja, koji izlučuju dva hormona: trijodtironin (T3) i tiroksin (T4). Kada postoji hormonalni disbalans, govorimo o funkcionalnim poremećajima u radu štitnjače. No, moguće su i strukturalne promjene na štitnjači – odnosno promjene u stanicama štitnjače, veličini ili obliku te žlijezde, među njima i čvorovi na štitnjači.
Dio pacijenata javlja se zbog pojave čvorova na štitnjači. Razlikujemo dvije vrste – vruči čvorovi i hladni čvorovi. Dok hladni čvorovi na štitnjači signaliziraju samo strukturalnu promjenu, vrući čvoroi mogu uzrokovati i hormonalne promjene budući da ometaju uobičajeno izlučivanje hormona. Uglavnom se radi o tome da vrući čvorovi pojačano luče hormone štitnjače.
Operacija štitnjače preporučuje se kada više nije moguće konvencinalnom terapijom (lijekovima) regulirati hormonalni disbalans ili kada postoji tumor koji djeluje sumnjivo. U tom slučaju, nužna je biopsija čvora prije operacije, a nakon operacije se prvoodi dodatna patohistološka obrada (PHD) kako bi se utvrdila prava priroda tog čvora.
Problemi sa štitnjačom jedno je od onih stanja o kojemu se mnogo govori i mnogima se čini da znaju sve o tome. Međutim, postoje mnogi mitovi i zablude o problemima vezanima uz štitnjaču. U sljedećem videu ih razbijamo uz pomoć stručnog i zanimljivog dr. sc. Ivana Kruljca, specijalista endokrinologije i dijabetologije.
Odabrali smo deset najčešćih mitova:
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake