Svaku zimu stihovi popularne Mariah Carey ulaze u naše uho, na temelju čega naš mozak zaključuje kako nam se približavaju božićni blagdani. I sve se to događa u malenim dijelićima sekunde.
No jeste li se ikada zapitali što se događa u našem uhu i mozgu u procesu donošenja takvog zaključka? Što je zapravo sluh i kako slušamo?
Uho
Prvi kontakt sa zvukom je naš organ sluha. Čine ga:
Vanjsko uho: uška i ušni kanal ili zvukovod
Srednje uho
Unutarnje uho
Nakon obrade zvuka u organu sluha, on se nastavlja obrađivati i povezivati s drugim podražajima u različitim dijelovima mozga, na temelju čega se dobiva puni smisao onog što čujemo.
Važnost sluha
Sluh je najvažnije osjetilo i njegov nedostatak umanjuje kvalitetu života. Oštećenje sluha ubrajamo u jedno od najčešćih prirođenih oštećenja, koje se može utvrditi i do svakom trećem novorođenom djetetu na 1000 novorođenih. Osim što je sluh zaslužan za provedbu zvuka, važan je i u percepciji zvuka i govora. Naš slušni aparat sudjeluje i u održavanju ravnoteže tijela i orijentacije u prostoru. Važnost sluha je stoga izrazita i za komunikaciju i za kvalitetu života svakoga od nas.
Naš dr. Nikola pojašnjava kako teškoće sluha možemo opisati kao provodnu, odnosno zamjedbenu gluhoću, a postoje slučajevi i mješovite nagluhosti.
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.