
Mnogi pacijenti koji boluju od kroničnih i onkoloških bolesti svakodnevno se suočavaju ne samo s fizičkom boli i iscrpljenošću, već i s velikim financijskim pritiskom. Liječenje, terapije i prilagodba životnim okolnostima često zahtijevaju dodatne troškove, što može biti dodatni teret za obitelji. No, malo olakšanje dolazi u obliku veće naknade za dugotrajna bolovanja.
Naime, od ljeta ove godine naknade za dugotrajna bolovanja i bolovanja zbog njege djeteta značajno se povećavaju – za 76 posto. To znači da će pacijenti koji su na dugotrajnom bolovanju umjesto dosadašnjih iznosa primati 995 eura mjesečno. Ovu važnu promjenu najavila je ministrica zdravstva Irena Hrstić, a novi zakon koji to omogućuje trenutno je u postupku e-savjetovanja.
Ovo povećanje obuhvatit će sve pacijente koji su na dugotrajnim bolovanjima, uključujući:
Prema riječima ministrice Hrstić, cilj ove mjere je osigurati dostojanstven život osobama koje zbog bolesti ne mogu raditi. Osim povećane naknade, kronični bolesnici imaju pravo i na dodatne oblike potpore iz drugih resora.
Za ovu godinu u državnom proračunu i proračunu HZZO-a osigurano je više od 60 milijuna eura za povećanje naknada, dok će sljedeće godine taj iznos biti više od 130 milijuna eura.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO), svakog dana u Hrvatskoj je na bolovanju oko 66.000 ljudi. Bolovanja dulja od 42 dana financiraju se iz sredstava HZZO-a, a ukupna stopa bolovanja u 2024. godini bila je 3,77 posto, od čega je na teret HZZO-a bilo 1,9 posto.
Za one koji su na dugotrajnom bolovanju, ovo povećanje naknada moglo bi značiti manju financijsku brigu i više mira tijekom liječenja. Osobito je važno za roditelje koji zbog bolesti djeteta moraju biti kod kuće, ali i za trudnice koje zbog zdravstvenih razloga moraju mirovati.
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake