
Popularni način konzumacije bundeve tijekom jeseni je pumpkin spice latte. Radi se o komercijalnom napitku kojeg je popularizirao američki lanac kafića, a došao je i na prostore Hrvatske te se sada može naručiti i u našim kafićima. U takav, komercijalni napitak, dodaje se prerađeni sirup prepun umjetnih zaslađivaća, aroma i bojila. Ovi spojevi svrstavaju se u aditive te je njihova dnevna preporučena količina propisana pravilnicima. Ove spojeve poželjno je izbjegavati, no nekoliko ovih napitaka kroz jesen možete bez problema uklopiti u pravilnu prehranu.
No, ako ste ljubitelj bundeve i jesenskih okusa te biste najradije u ovoj kavi uživali svaki dan, pokušajte ju pripremati kod kuće. Za domaći pumpkin spice latte potrebna Vam je kava, začini (cimet, muškatni oraščić, klinčić, đumbir), bundeva, mlijeko i/ili šlag po izboru.
Za početak, pripremite pire od bundeve. Jednostavno ju skuhajte ili ispecite i usitnite pomoću blendera ili štapnog miksera.
Zatim, od pirea želite dobiti sirup. Otopite dvije žlice šećera u 1 dcl vode te dovedite do vrenja. Ovoj smjesi dodajte mješavinu prethodno navedenih začina u prahu i 2 žlice pirea od bundeve. Smjesu kuhajte 15 minuta na laganoj vatri. U međuvremenu pripremite svoju najdražu kavu, bio to espresso ili nešto jača turska kava. Ugrijte mllijeko, možete odabrati i biljna mlijeka za dodatan slatkasti okus. U šalicu dodajte kavu i dvije žlice sirupa. Dobro promješajte pa dodajte mlijeko i po želji šlag. Na vrh možete posipati kakao u prahu ili cimet za ukras i dodatan okus.
Glavni sastojak pumpkin spice latte je bundeva. Nutritivno vrlo bogata, zdrava i oku primamljiva-bundeva je s razlogom omiljena delicija tijekom jeseni. Na 100 grama sadrži svega 26 kalorija, obiluje prehrambenim vlaknima, vitaminima i mineralima. Sadrži i manju količinu proteina i masti te su njezine blagodati za zdravlje brojne.
Buča je odličan izvor antioksidansa, točnije beta karotena, luteina i zeaksantina. Time štiti zdravlje očiju i smanjuje rizik od nastanka bolesti oka. Također ima blagotvoran učinak na zaštitu kože.
Osim mesa bundeve i njezina unutrašnjost je jednako bitna. Bučine sjemenke obiluju proteinima, magnezijem, vlaknima i cinkom. Sadrže i aminokiselinu triptofan koja sudjeluje u proizvodnji serotonina u mozgu, koji se naziva i „hormonom sreće“.
Bučino ulje koje se radi od sjemenki bundeve, zahvaljujući esencijalnim masnim kiselinama, vitaminima B i E, pozitivno djeluje na snižavanje razine kolesterola u krvi, olakšava učenje i koncentraciju te poboljšava rad imunološkog sustava.
Na 100 grama, sjemenke bundeve sadrže oko 550 kalorija, ali i 30 grama proteina te obiluju cinkom, selenom i željezom.
Načini pripreme bundeve su razni. Dobar su saveznik u slanim, kao i slatkim jelima. Najpoznatija je juha od bundeve, a može se koristiti u pripremi rižota, variva, kao zamjena krumpira u pripremi njoka i slično. Tu je i tradicionalna bučnica, a jednako su ukusni i muffini od bundeve. Ako si u potrazi za grickalicama koje će te zasititi, ali su i zdrave-bučine sjemenke su pravi izbor.
<
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake