Umor, a spavate dovoljno? Provjerite ovih 6 mogućih uzroka

virtualna 16.07.2025

Umorni ste čim se probudite? Odradili ste cijeli dan, jedva čekate krevet,  a ujutro opet isto. Nema energije, koncentracija pada i imate osjećaj kao da stalno vučete samog sebe. Ako ste odmah pomislili: “Ma sigurno loše spavam”, možda ste i u pravu. No… a što ako nije (samo) do sna? Kronični umor sve je češći, ne samo među starijima, već i kod mladih, zaposlenih ljudi, pa čak i kod djece. Pitanje je: zašto?

Odgovor je često složen. Spavanje je važan komad slagalice, ali nije jedini. U nastavku otkrivamo koje su još skrivene stvari koje mogu stajati iza stalne iscrpljenosti i kad je vrijeme za posjet liječniku.

Stres i psihičko zdravlje

Iscrpljenost ne mora dolaziti samo iz tijela, nego i iz glave. Dugotrajan stres, tjeskoba, emocionalno opterećenje ili depresija mogu uzrokovati osjećaj stalnog umora, čak i kad “teoretski” dovoljno spavate. Kod nekih se to manifestira kao nesanica ili previše sna, kod drugih kao bezvoljnost, manjak motivacije ili osjećaj težine u tijelu.

Kako znati je li uzrok psihološki?

Ako ste stalno mentalno “u crvenom”, imate osjećaj da vas sve iscrpljuje, ništa vas ne veseli i stalno biste legli, vrijedi popričati s liječnikom ili psihologom. Ponekad kronični umor može biti prvi znak depresije ili anksioznog poremećaja.

Anemija (manjak željeza)

Jedan od najčešćih medicinskih uzroka umora, osobito kod žena, je anemija; stanje u kojem tijelo nema dovoljno zdravih crvenih krvnih stanica koje prenose kisik.

Simptomi mogu uključivati:

  • umor
  •  osjećaj slabosti
  • zaduhu pri manjem naporu
  • vrtoglavicu
  • bljedilo

Ako sumnjate na anemiju, jednostavno vađenje krvi može dati odgovor. Terapija je najčešće jednostavna – dodatak željeza, promjena prehrane ili liječenje uzroka.

Problemi sa štitnjačom

I usporeni rad štitnjače (hipotireoza) može uzrokovati kronični umor, pospanost, zaboravljivost i osjećaj mentalne “magle”. Ostali simptomi uključuju:

  • debljanje unatoč smanjenom apetitu
  • osjećaj hladnoće
  • suhu kožu
  • zatvor

Hipotireoza se lako otkriva pretragom TSH hormona i jednostavno liječi.

Netolerancije i crijevni problemi

Često zaboravljena poveznica: crijeva i umor. Ako imate nadutost, nelagodu u trbuhu, proljeve, zatvor, a uz to se osjećate iscrpljeno, vrijedi razmisliti o stanju poput:

  • netolerancije na laktozu
  • disbioze (poremećaj crijevne flore)
  • SIBO-a (prerastanja bakterija u tankom crijevu)

Hrana koju ne probavljamo dobro može uzrokovati upalu i “tihi stres” za tijelo, što se lako može manifestirati kao umor.

Nekvalitetan san, a ne samo “premalo sna”

Nije svejedno koliko spavate, ali još je važnije kako. Ako imate učestala buđenja, noćno hrkanje,  osjećaj gušenja u snu ili se budite više umorni nego kad ste legli, možda imate neki oblik poremećaja spavanja, poput apneje. I to treba istražiti.

Šećer u krvi i prehrana

Ako vam energija naglo pada nakon jela, ako vas muče napadi gladi, slatkog ili osjećaj slabosti –krivac bi mogao biti nestabilan šećer u krvi. Ne mora značiti da imate dijabetes, ali loš ritam prehrane, preskakanje obroka ili previše rafiniranih ugljikohidrata može izazvati “rollercoaster” energije.

Rješenje: redoviti obroci, manje procesirane hrane, više vlakana i proteina.

Kada se obratiti liječniku?

Ako umor traje dulje od 2-3 tjedna, ne poboljšava se odmorom i značajno utječe na svakodnevno funkcioniranje, svakako se javite liječniku. Posebno ako je praćen naglim gubitkom težine, noćnim znojenjem, bolovima i stalnim lošim raspoloženjem.

Nema jednog odgovora na pitanje “zašto sam stalno umoran”. Ponekad je riječ o načinu života – stres, prehrana, manjak kretanja. A ponekad o hormonskom disbalansu, anemiji ili poremećaju spavanja. Poanta je nemojte ignorirati signale koje vam tijelo šalje. Niti liječiti umor isključivo kavom i kratkim spavanjem vikendom. Jer kad znate uzrok, rješenje je puno lakše pronaći

PITAJTE NAŠE STRUČNJAKE

Imate pitanje?

U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!

Pitajte naše stručnjake
Virtualna ordinacija

Suradne ustanove

Copyright © Dedal Komunikacije d.o.o. Sva prava pridržana.
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Pravila o upotrebi kolačića