
Dr. Adro Košec otkrio nam je da ušni vosak služi kako bi zaštitio uho od infekcija i kako ga nije potrebno niti preporučeno svakoga dana čistiti štapićima za uši. Istaknuo je i kako buka ima vrlo negativne posljedice na sluh jer preopterećuje pužnice i kumulativno uzrokuje oštećenje sluha. Međutim, ovo je samo dio korisnih informacija koje je dr. Košec podijelio s nama.
Pogledajte video kako biste saznali što je istina, a što mit kada je riječ o najčešćim uvjerenjima o zdravlju slušnog aparata.
Sluh i vid dva su osjeta na koje je čovjek jako osjetljiv i zdravlje tih osjetilnih organa važno je svima nama pa nije neobično da postoje mnogi mitovi na tu temu. Korisno je stoga poslušati što liječnici imaju reći na česte zablude koje kruže u populaciji.
Cerumen, poznat kao ušni vosak je prirodna tvar koja se sastoji od sekreta smještenih unutar slušnog kanala te odumrlih epitelnih stanica i dlačica. Boja mu varira od žute do smeđe, dok se konzistencija i kvaliteta mogu razlikovati od vlažnijeg do sušeg stanja. Svakako treba naglasiti da je ušni vosak normalna pojava i njegova uloga je zaštitna te posjeduje antibakterijske karakteristike. Promjene u izgledu cerumena mogu ukazivati da upalu ili infekciju.
Uklanjanje ušnog voska se obično odvija dovoljno učinkovito samo. Dakle, samostalno čišćenje ušiju štapićima s vatom je kod većine ljudi nepotrebno. Često se zbog toga javlja kontraefekt. Naime, pretjerano čišćenje može pogurati cerumen dublje unutar slušnog kanala. Posljedično dolazi do nakupljanja te tvari i potencijalnog zaglavljivanja. Ako već koristite štapiće s vatom, čistite samo vanjski dio uha. Najbolje je uši čistiti nakon tuširanja i to ručnikom. Zapamtite: Ušni vosak ne treba gurati da izađe, dovoljno je izvana očistiti.
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake