
Od multiple skleroze (MS) diljem svijeta boluje 2,8 milijuna ljudi, što ju čini jednom od najčešćih bolesti središnjeg živčanog sustava (mozak i leđna moždina). Kod MS-a dolazi do propadanja ovojnice koja obavija živčana vlakna, a posljedica toga je upalna reakcija. Simptomi mogu uključivati zamagljen vid, slabost udova, trnce, nestabilnost, probleme s pamćenjem i umor. No, često su u početku nevidljivi zbog čega se MS naziva „bolest s tisuću lica“. Isto tako, MS je jedinstven kod svakog oboljelog te postoji još niz simptoma s kojima se osobe mogu suočiti. Kod većine oboljelih, multipla skleroza se dijagnosticira između 20. i 40. godine. Tri puta češće se javlja kod žena nego kod muškaraca. Lijek koji može izliječiti MS nažalost ne postoji, no dostupni su tretmani koji mogu usporiti bolesti.
S ciljem podizanja svijesti, destigmatizaciji i pružanju novih perspektiva, 30. svibnja obilježava se Svjetski dan multiple skleroze. Utemeljile su ga 2009. godine Međunarodna federacija i zemlje članice MS-a. Tema od 2020. do 2023. godine je ‘connections’ (povezanost), a kampanja je usmjerena na izgradnju povezanosti unutar zajednice i dostupnost kvalitetne skrbi. Cilj je zagovaranje boljih zdravstvenih usluga, mreže podrške i promicanje brige o sebi.
S ciljem podizanja kvalitete života osoba s multiplom sklerozom, Savez društava MS-a Hrvatske djeluje na niz načina. Osobe s multiplom sklerozom i članovi obitelji podršku mogu dobiti kroz besplatan SOS MS telefon 0800 77 89 svakim radnim danom od 8-16 sati, a dva puta mjesečno na SOS MS telefonu gostuju i vodeći neurolozi za MS u Hrvatskoj. Više informacija pronađite na web stranici Saveza.
Kako izgleda život s multiplom sklerozom više od desetljeća, prije nekoliko mjeseci u našim Dobrim pričama otkrila nam je Anđa Marić. Njezina priča govori o snazi suočavanja s izazovima te je primjer kako pozitivan stav i pristup mogu imati iznimno velik utjecaj. Pogledajte video:
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake